ایتالیا (5)1-1(3) فرانسه؛ قهرمان اسیر ماتریکس/ جام جهانی در چنین روزی


دوره پیش روی جام جهانی، در نوامبر و دسامبر (آبان و آذر) سال جاری در اولین جام جهانی خاورمیانه در قطر، آغاز می شود. در بخش جام جهانی در چنین روزی و به همت حسین خسروی، به مرور بازی‌های برگزار شده جام جهانی براساس روزهای تقویم می‌پردازیم.

طرفداری| در نهم جولای (18 تیر)، مسابقات مختلفی از جام های جهانی 1950 تا 2014 انجام شده که در مهم ترین آنها، ایتالیا به چهارمین قهرمانی اش در دنیا رسیده و آرژانتین راهی فینال شده است. 

در نهم جولای 1950، دور نهایی بازی های جام جهانی 1950 که اولین جام جهانی بعد از جنگ جهانی ویران کننده دوم بود، شروع شده است. برزیل، اسپانیا، سوئد و اروگوئه به عنوان صدرنشینان گروه های 4 گانه دور اول جام جهانی، در یک گروه قرار گرفتند تا با انجام 3 بازی، تکلیف قهرمانی را مشخص کنند. در بازی های ابتدایی، اروگوئه و اسپانیا، 2 به 2 به تساوی رسیدند و برزیل قدرتمند که میزبان بازی ها هم بود، 7 به یک، سوئد را در هم کوبید. 

همچنین دو مسابقه هم از جام جهانی 94 و مرحله یک چهارم نهایی انجام شده است. در یکی از این مسابقات، برزیل پرستاره برابر هلند قرار گرفت و در دیداری پرگل که چهره هایی چون برکمپ، روماریو و به به تو گل زنی کردند، سلسائو با نتیجه 3 به 2 رقیب قدرتمند اروپایی را شکست داد تا خود را در جمع 4 تیم برتر مسابقات ببیند. 

نهم جولای در تاریخ جام جهانی

ایتالیا 2-1 اسپانیا؛ درخشش فوق ستاره ای به نام باجو و محرومیت سنگین تاسوتی

ایتالیا در دیگر دیدار یک چهارم نهایی 1994، مقابل اسپانیا قرار گرفت و در شرایطی که مسابقه با گل های دینو باجو و کامینرو، مساوی پیش می رفت، این روبرتو باجو، ستاره درخشان آن وقت دنیا، بود که در دقیقه 88، گل دوم را برای آتزوری زد و تیمش را راهی نیمه نهایی کرد. حاشیه مهم این دیدار، ضربه آرنجی بود که تاسوتی به لوئیز انریکه زد که از چشمان داور دور ماند و بازیکن ایتالیایی جریمه نشد، اما بعدا، برای 8 بازی از همراهی تیم ملی کشورش، محروم شد!

ایتالیا (5)1-1(3) فرانسه؛ قهرمان یا ضدقهرمان؟

فرانسه و ایتالیا در فینال بزرگ برلین و در برابر چشمان 69 هزار تماشاگر حاضر در ورزشگاه المپیا اشتادیون مقابل هم قرار گرفتند. دو تیم در نیمه نهایی تمام اروپایی، به ترتیب پرتغال و آلمان را کنار زده بودند و پر از ستاره بودند. مسابقه با پنانکای به یادماندنی زیدان برابر بوفون آغاز شد و با گلِ ضربه سر دیدنی مارکو ماتراتزی در دقیقه 19 ادامه پیدا کرد. این 2 نفر مهم ترین چهره های فینال 2006 بودند! دو تیم در 90 دقیقه فرصت های دیگری هم داشتند. لوکا تونی و فلورنت مالودا هر دو می توانستند گل دوم را برای تیم هایشان به ثمر برسانند ولی این گونه نشد تا بازی به وقت های اضافه برود. 

وقت های اضافه فینال جام جهانی 2006 یکی از مهم ترین اتفاقات تاریخ جام جهانی را به خود دید. زین الدین زیدان که می توانست در ابتدای وقت های اضافه، گل برتری فرانسه را بزند، ولی ضربه سرش توسط بوفون به شکل معجزه آسایی مهار شده بود، در دقایق پایانی و در شرایطی که توپی در کار نبود، با سر ضربه ای به سینه ماتراتزی زد تا بلافاصله کارت قرمز را مقابل چشمان خود ببیند. 

بازی به ضربات پنالتی رفت و در شرایطی که همه ایتالیایی ها، ضربات خود را گل کردند، دیوید ترزگه ضربه پنالتی دوم را برای خروس ها از دست داد تا آتزوری با ضربه فابیو گروسو، به چهارمین قهرمانی اش در جام جهانی برسد. پیرلو، ماتراتزی، ده روسی، دل پیرو و گروسو برای ایتالیا گل زدند و در طرف مقابل هم ویلتورد، آبیدال و سانیول گلزنان خروس ها بودند، ولی شاید مهم ترین رویداد مسابقه، درگیری زیزو با ماتراتزی بود که در نهایت جای قهرمان و ضدقهرمان را در ذهن بسیاری از ایتالیایی ها و فرانسوی ها تغییر داد. آن شب، قهرمان فوتبال فرانسه که آخرین بازی دوران فوتبالش را هم پشت سر می گذاشت، اسیر بازی روانی ماتریکس شد و سقوط کرد!

در همین رابطه بخوانید:

هلند (2)0-0(4) آرژانتین؛ تکراری ترین فینال تاریخ جام جهانی

لاله های نارنجی و آلبی سلسته تا نیمه نهایی جام جهانی 2014 رسیده بودند. هر دو تیم نمایش های خوبی از خود نشان داده بودند و مدعی رسیدن به فینال بودند، ولی زور هیچ کدام به آن یکی نرسید تا بازی بدون گل به پایان رسیده و راهی ضربات پنالتی شود. 

در ضربات پنالتی، ولار و اسنایدر نتوانستند گل بزنند تا گل زنی روبن و کویت بی اثر شود. در طرف مقابل، این مسی، گارای، آگوئرو و رودریگز بودند که توپ هایشان را گل کردند تا آلبی سلسته برای اولین بار بعد از دوران مارادونا، بتواند راهی تکراری ترین فینال جام جهانی و مصاف با آلمان شود. هلند که نایب قهرمان وقت جهان بود، راهی رده بندی شد تا با برزیل مصاف دهد. 

 طرفداری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.