بازیکن سابق آمریکا: بازی ایران آمریکا نشان داد یک توپ می‌تواند دنیا را متحد کند! / اختصاصی طرفداری


سجاد امیدی، تهیه کننده و گزارشگر ساکن آمریکا در برنامه ای برای رسانه طرفداری با پل کالیجوری بازیکن اسبق تیم ملی آمریکا گفتگو کرده است. پل کالیجوری طی سال های 1984 تا 1997 بازیکن تیم ملی آمریکا بود و بیش از 100 بازی ملی در کارنامه دارد. او در حال حاضر سرمربی باشگاه اورنج کانتی آمریکا است.

بهانه این گفتگو رویارویی ایران و آمریکا در بازی سوم شان در مرحله گروهی است. سجاد امیدی از پل کالیجوری درخصوص فوتبال ایران پرسید. همچنین بازی ایران و آمریکا در جام جهانی 1998 نیز سوژه بخشی از این گفتگو بود. پل کالیجوری از اینکه در جام جهانی 1998 حضور نداشته ابراز تاسف کرد اما بازی ایران آمریکا در آن سال را برای کل جهان خاطره انگیز و بزرگ توصیف کرد.

همچنین بازیکن اسبق تیم ملی آمریکا از جام جهانی 2022 قطر و تیم های مدعی در این جام گفت. پل کالیجوری از برزیل و فرانسه به عنوان مدعیان جام نام برد و بازی اول ایران مقابل یکی دیگر از مدعیان یعنی انگلیس را جذاب دانست. پل کالیجوری بازی سوم میان تیم های ایران آمریکا را بسیار حساس توصیف کرد چرا که می تواند منجر به صعود یکی از دو تیم به مرحله بعدی شود.

گفتگوی سجاد امیدی با پل کالیجوری را می بینید و می خوانید:

سلام آقای پل، ممنون که وقتت را به ما دادی.

ممنون از شما.

موقعیت بسیار خوبی برای ایرانیان است. ایران 82 میلیون جمعیت دارد و آنها عاشق فوتبال هستند. کمتر از 4 ماه دیگر مسابقات جام جهانی را پیش رو داریم و ما با تیم های ایالات متحده امریکا، انگلیس و ولز در یک گروه حضور داریم. شما تجربه بیش از 100 بازی ملی برای تیم ملی آمریکا را دارید. ایران را چطور می بینید؟

اولین و مهم ترین نکته وقتی در مورد فوتبال ایران صحبت می کنیم، با استعداد بودن ایران است. آنها در همه سطوح و رقابت ها فعال هستند مثل فوتسال، فوتبال ساحلی و دیگر رقابت ها. به همین خاطر آمریکایی ها در عرصه رقابت ورزشی برای ایران احترام بسیار زیادی قائل هستند.

یادت می آید که ما یک بازی خیلی بزرگ در جام جهانی 1998 با هم داشتیم که خدا را شکر ما آن بازی را بردیم. با این حال خیلی ها معتقدند آمریکای فعلی بهترین تیم ملی آمریکا محسوب می شود.

فکر می کنم آن بازی برای کل جهان خاطره انگیز و بزرگ بود. در مورد کیفیت بازی اگر بخواهیم صحبت کنیم ایران یک ضربه سر زیبا زد و به گل دوم هم رسید. چیزی که قبل از بازی من را احساساتی کرد این بود که بازیکنان دو تیم کنار هم ایستادند و عکس گرفتند. این نشان داد فقط یک توپ می تواند دنیا را متحد کند.

در جام جهانی 2022 هم یک تورنومنت فوق العاده را تجربه خواهیم کرد. یک تورنومنت متفاوت. برای آمریکا فکر می کنم یک تیم خوب داریم. تیمی منسجم با بازیکنان زیادی که در اروپا بازی می کنند. من اروپا را دوست دارم. تیم ما نسبت به جام جهانی 1998 بسیار باتجربه تر شده است.

نظرت در مورد تیم ایران چیست؟ ما بازیکنان زیادی در کشورهای دیگر داریم. تو در آلمان بازی کردی و ما الان یک بازیکن در بایرلورکوزن داریم.

من امیدوار بودم در جام جهانی 1998 بازی کنم. متاسفانه این اتفاق رخ نداد چون به تیم ملی دعوت نشدم. علی دایی را می شناختم چون خودم در بوندس لیگا بازی می کردم. این بازیکن بعدا به بایرن مونیخ رفت. در آن زمان 3 بازیکن بزرگ دیگر هم در بوندس لیگا بازی می کردند. حتی الان هم یک ایرانی در لورکوزن حضور دارد. بازیکن های دیگری هم در سطوح پایین تر حضور دارند که چندان مطرح نیستند. یکی دو بازیکن دیگر هم در انگلستان حضور دارند. ایران بازیکنان ملی خوبی دارد اما لیگ کشور هم جذاب است چرا که هواداران شور و هیجان را به بازیکنان منتقل می کنند. شور و هیجان هوادار باعث می شود بازیکنان اشتیاق بیشتری برای بازی از خودشان نشان بدهند. برای همین می گویم شور و هیجان و استعداد زیادی در این فوتبال وجود دارد. یکی از مواردی که می توانم در مورد ایران بگویم اینکه بازیکنان با مهارت و تکنیکی زیادی دارد و فکر می کنم دنیا عاشق این بازیکنان با تکنیک و با مهارت است.

هیچکس نمی تواند آینده را پیش بینی کند، مخصوصا در مورد فوتبال اما تو در فوتبال باتجربه هستی. نظرت در مورد جام جهانی چیست؟

جام جهانی 2022 یکی از رقابت های جالب از آب درمی آید. تیم میزبان تیم قدرتمندی نیست. قطر در جهان قدرتمند محسوب نمی شود. تیم هایی مثل برزیل و فرانسه شانس بالایی دارند. از نظر هواداران فکر می کنم این اتفاق جذاب است.

در جام جهانی 2022 آمریکا قرار است در بازی سومش به مصاف ایران برود در حالی که ایران کار خودش را با بازی مقابل انگلیس آغاز می کند. این خیلی جالب می شود چون انگلیس کنار فرانسه و برزیل در جمع مدعیان جام است. نمی شود از آرژانتین هم صرفنظر کرد و همه تیمهای بزرگ با حداکثر توان به این مسابقات می آیند. تقاوت دیگر اینکه مسابقات در ماه نوامبر برگزار می شود. بازیکنان مجبور نیستند بعد از یک فصل کامل و انجام 36، 40 یا 50 بازی و خسته پا به این تورنومنت بگذارند. پس بازیکنان با فرم خوبی میانه فصل وارد مسابقات می شوند. می شود گفت در بهترین فرم خودشان هستند و این می تواند جالب باشد در این شرایط ببینیم عملکرد بازیکنان به چه شکل است.

بخواهیم نوع سیدبندی را بررسی کنیم ایران ابتدا با انگلیس بازی می کند و آمریکا در بازی دومش به مصاف انگلیس می رود. ایران در بازی دوم با ولز بازی می کند و ما روز اول با ولز بازی داریم. با این شرایط همه چی می تواند به بازی آخر برسد. نمی دانیم در دو بازی اول ایران و آمریکا چه نتایجی می گیرند و همین باعث می شود بازی سوم برای دو تیم سخت تر و فشرده تر باشد. شاید 3 امتیاز باعث صعود شود، چیزی مشخص نیست. شاید هم 4 امتیاز صعود را قطعی کند. اگر در دو بازی قبلی نتایج مساوی به دست بیاید و آمریکا مساوی کند معنیش این است که بازی سوم، بازی مرگ و زندگی است. دیگر مساوی جواب نمی دهد و حتما یک تیم باید برنده شود. همین باعث حساس شدن رقابت ها می شود.

ممنون که وقتت را در اختیارم قرار دادی. می خواهم از طرف هواداران و خانواده فوتبال ایران سلام گرمی به تو برسانم. خیلی خیلی مشتاقم به ایران دعوتت کنم. امیدوارم جام جهانی فرصتی در اختیار ما بگذارد که در ایران ببینمت چرا که ایران و قطر خیلی به هم نزدیک هستند. امیدوارم هر دو تیم ایران و ایالات متحده از گروه صعود کنند.

جام جهانی فوق العاده ای خواهد شد. خیلی خوشحالم که در جام جهانی با ایران بازی می کنیم.طرفداری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.