آرژانتین (4)2-2(3) انگلیس؛ سوپرگل اوون نوجوان و کارت قرمز احمقانه بکام/ جام جهانی در چنین روزی


دوره پیش روی جام جهانی، در نوامبر و دسامبر (آبان و آذر) سال جاری در اولین جام جهانی خاورمیانه در قطر، آغاز می شود. 

طرفداری| در بخش جام جهانی در چنین روزی و به همت حسین خسروی، به مرور بازی‌های برگزار شده جام جهانی براساس روزهای تقویم می‌پردازیم. در چنین روزی در سی‌‌ام ژوئن (9 تیر) مسابقات مختلفی از جام های جهانی 1954 تا 2018 انجام شده که در مهم ترین مسابقات، برزیل با شکست آلمان، قهرمان جهان شده و آرژانتین با کنار زدن انگلیس، راهی مرحله یک چهارم نهایی شده است. 

سی‌ام ژوئن در تاریخ جام جهانی

نیمه نهایی جام جهانی 1954

در چنین روزی در 1954، هر دو مسابقه مرحله نیمه نهایی برگزار شد و دو مدعی قهرمانی مطابق پیش بینی ها، راهی فینال شدند. آلمان غربی با نتیجه کوبنده 6 به یک برابر اتریش پیروز شد و مجارستان به عنوان قهرمان المپیک و مدعی شماره یک قهرمانی جهان، 4 به 2 اروگوئه را از پیش رو برداشت. آلمان و مجارستان در مرحله گروهی هم به مصاف هم رفته بودند که مجارها به راحتی و با نتیجه 8 به 3، مانشافت را در هم کوبیده بودند. حالا دو تیم بزرگ باید یک بار دیگر در آن تورنمنت در شهر برن سوئیس مقابل هم قرار می گرفتند تا برای اولین قهرمانی شان در جام جهانی، تلاش کنند. 

دور دوم گروهی 1974

همچنین در سی ام ژوئن 1974، مسابقاتی از دور دوم گروهی برگزار شد که در مهم ترین مسابقات، برزیل 2 به یک آرژانتین را شکست داد و هلند به رهبری یوهان کرویف، از سد آلمان شرقی گذشت. همچنین لهستان و آلمان غربی هم به ترتیب یوگسلاوی و سوئد را شکست دادند. 

آرژانتین (4)2-2(3) انگلیس؛ شلیک دوباره آلبی سلسته به قلب سه شیرها

دوازده سال بعد از دست خدا، انگلستان و آرژانتین با کوله باری از تراژدی های اخیر در ورزشگاه جفری گویچارد سنت اتین برابر هم قرار گرفتند. انگلیس بدون گاسکوئین و آرژانتین بدون ردوندو که به خاطر تصمیم گلن هادل و دنیل پاسارلا در خانه مانده بودند، تیم های پرستاره ای به شمار می رفتند.

در ده دقیقه اول بازی، باتیستوتا و شیرر از روی نقطه پنالتی گلزنی می کنند. پنج دقیقه بعد کلودیو لوپز توپ را پشت محوطه جریمه حریف از دست می دهد. توپ به دیوید بکام می رسد و او با یک پاس متوسط، توپ را به اوون می رساند که چهل متر مانده به دروازه کارلوس روآ، تنها یک هافبک دفاعی را در نزدیکی خود می بیند. پسر باد مثل یک تیر از چله فرار می کند و توپ را از بالای سر روآ با تور دروازه آشنا می کند. در ادامه در دقایق تلف شده نیمه اول، خاویر زانتی گل تساوی را می زند، اما مهم ترین اتفاق مسابقه در نیمه دوم رخ می دهد. دیگو سیمئونه خطایی معمولی روی بکام انجام می دهد، ولی بکس بعد از سوت داور در حالی که روی شکم بود، پایش را بالا می آورد تا سیمئونه زمین بخورد و کیم میلتون نیلسن حکم به اخراجش می دهد. بکس بعدها از آن رخداد به عنوان یکی از پنج لحظه برتر دوران بازی خود یاد می کند، چون باعث شد زودتر بالغ شود. یک تیتر مهم فردای آن روز در رسانه های انگلیسی دیده شد: “ده شیر غیور و یک پسرک احمق!”

در ادامه بازی، انگلیس در ضربات پنالتی به آرژانتین می بازد و از دور بازی ها کنار می رود، اما چهار سال بعد آن‌ها در ژاپن، آرژانتین را با پنالتی ای که اوون گرفت و بکام نواخت، شکست دادند تا پسر خوش تیپ انگلیسی بدهی خودش با آرژانتینی ها را بالاخره صاف کرده باشد و سه شیرها بعد از 2 باخت تلخ، شیرینی برد برابر آلبی سلسته را بچشند.

آلمان 0-2 برزیل؛ ستاره پنجم سلسائو در جام جهانی متوسط ها

آلمان با تیمی نصفه نیمه و با درخشش میروسلاو کلوزه و میشاییل بالاک به فینال جام جهانی 2002 رسیده بود. با این حال، ستاره شماره یک مانشافت الیور کان بود که در تمام طول تورنمنت قبل از فینال، تنها یک گل خورده بود و در نهایت به عنوان بهترین بازیکن جام جهانی هم انتخاب شد و توپ طلای مسابقات را مال خود کرد. از سوی دیگر برزیل تحت هدایت لوئیس فیلیپه اسکولاری و با تغییر سیستم همیشگی از فوتبال کاملا هجومی به فوتبال نتیجه گرا، برای جبران مافات شکست مفتضحانه فرانسه 98 به آسیا آمده بود. دو تیم مسیر چندان سختی تا رسیدن به فینال نداشتند. آلمان در مراحل قبل، پاراگوئه، آمریکا و کره جنوبی را با یک گل برده بود و سلسائو هم بلژیک، انگلیس و ترکیه را کنار زده بود تا در فینال تورنمنتی که از سوی یوهان کرویف، “جام جهانی متوسط ها” نام گرفته بود، حاضر شود.

دیدار فینال بدون حضور ستاره خط هافبک آلمان یعنی میشاییل بالاک که محروم بود انجام شد و در نهایت این برزیل بود که با درخشش ریوالدو و رونالدو، مسابقه را 2 به صفر برد تا ستاره پنجم خود را از آسمان آسیا دشت کند. اولی کان قبل از این دیدار، فقط یک گل برابر ایرلند جنوبی خورده بود، ولی برابر خرگوش مریخی دنیای فوتبال 2 بار زانو زد تا با مدال نقره مسابقات را ترک کند.  

آلمان (4)1-1(2)؛ آرژانتین؛ پیشروی مانشافت در خانه

آلمان و آرژانتین در یک چهارم نهایی جام جهانی 2006 برابر هم قرار گرفته بودند تا خاطره 2 فینال 86 و 90 که سهم هر تیم یک برد بود را زنده کنند. هر دو تیم که از مدعیان قهرمانی به شمار می رفتند، پر از ستاره بودند و در طول 120 دقیقه نتوانستند بر رقیب غلبه کنند تا کار به ضربات پنالتی بکشد. آلمان مثل خیلی از مسابقات، در این دیدار هم برنده بازی بود، ولی صحنه ماندگار مسابقه بی شک خوش و بش اولیور کان با ینس لمان قبل از پنالتی ها بود. لمان به تصمیم کلینزمان، جایگزین تایتان بزرگ به عنوان دروازه بان اول تیم شده بود و کان آشکارا از این رخداد ناراضی بود، ولی قبل از شروع ضربات پنالتی، سراغ هم تیمی اش رفت و علاوه بر روحیه دادن به او، برخی مشاوره های لازم برای گرفتن پنالتی ها را هم به او داد که کارگر افتاد و این مانشافت بود که با عبور دوباره از سد راه راه پوشان آرژانتینی، راهی نیمه نهایی جام جهانی در خانه شد. همچنین برگه مربوط به شیوه پنالتی زدن آرژانتینی ها که لمان قبل از شروع پنالتی ها از جورابش بیرون آورده و مرور کرد هم از اتفاقات جالب همین دیدار بوده است. 

فرانسه 4-3 آرژانتین؛ دیدنی تر از فینال

آرژانتین نایب قهرمان جهان بود و فرانسه مثل همیشه تیمی پر از ستاره به جام جهانی آورده بود. دو تیم در مرحله یک هشتم نهایی 2018 به هم خوردند و در دیداری که بسیار جذاب و تماشایی از آب درآمد، در نهایت این خروس ها بودند که 4 به 3 از سد آلبی سلسته گذشته و ماجراجویی بزرگ خود در روسیه را آغاز کردند. این مسابقه که آخرین حضور و حمایت مارادونا از آرژانتین هم به حساب می رفت، از دید بسیاری، بهترین مسابقه جام جهانی 2018 هم به حساب می رود. 

اروگوئه 2-1 پرتغال؛ آه و حسرت برای قهرمان اروپا

در مرحله یک هشتم نهایی روسیه 2018 همچنین دو تیم قدرتمند اروگوئه و پرتغال هم رودروی یکدیگر قرار گرفتند. اروگوئه با درخشش و بریس ادینسون کاوانی، توانست در نهایت با نتیجه 2 به یک قهرمان وقت اروپا را شکست داده و از دور رقابت ها کنار بزند. رونالدو هم همانند مسی، خیلی زود از جام جهانی کنار رفت. نکته جالب آنکه دو تیم پرتغال و اروگوئه در جام جهانی 2022 باهم در یک گروه قرار گرفته اند و شاهد نبرد انتقامی یاران رونالدو در قطر خواهیم بود. 

 طرفداری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.