روزی که مارادونا برای اولین بار مُرد/ جام جهانی در چنین روزی


دوره پیش روی جام جهانی، در نوامبر و دسامبر (آبان و آذر) سال جاری در اولین جام جهانی خاورمیانه در قطر، آغاز می شود. 

طرفداری| در بخش جام جهانی در چنین روزی و به همت حسین خسروی، به مرور بازی‌های برگزار شده جام جهانی براساس روزهای تقویم می‌پردازیم. در چنین روزی در بیست و پنجم ژوئن (4 تیر) مسابقات مختلفی از جام های جهانی 1950 تا 2018 انجام شده است. 

بیست و پنجم ژوئن در تاریخ جام جهانی

آرژانتین 3-2 هلند؛ اولین ستاره برای آلبی سلسته 

تیم ملی آرژانتین تحت هدایت لوئیز سزار منوتی و با کلی حرف و حدیث در خصوص اعمال قدرت سیاستمداران آرژآنتینی در طول جام، به فینال رسیده بود و باید در خانه برابر هلند به عنوان نایب قهرمان دوره پیشین، بازی می کرد. هلند بدون فوق ستاره خود، یوهان کرویف راهی مسابقات شده بود، ولی همچنان پرقدرت ظاهر می شد. دو تیم در جریان 90 دقیقه به تساوی یک یک رسیدند، ولی این تیم میزبان بود که در دقایق وقت های اضافه، بهتر ظاهر شد و با 2 گل از کمپس و برتونی، قهرمانی را مال خود کرده و اولین ستاره را برای آلبی سلسته به ارمغان آورد تا دنیل پاسارلا به این شکل با جام قهرمانی، دور افتخار بزند. 

صعود آرژانتین و آلمان به فینال 1986

در نیمه نهایی جام جهانی 1986، فرانسه به همراه میشل پلاتینی و کوله باری دیگر از ستاره ها، برابر آلمان قرار گرفته بود و هر دو تیم مدعی قهرمانی بودند. در پایان این مانشافت بود که توانست با 2 گل از آندریاس برمه و رودی فولر، رقیب بزرگ را شکست داده و راهی فینال شود. 

در دیگر دیدار این مرحله، مارادونا در برابر بلژیک بریس کرد تا آرژانتین با نتیجه ای مشابه، رقیب را شکست داده و به فینال برسد. این اولین فینال مارادونا بود و تا آن موقع در مکزیک 1986، همه چیز بر وفق مراد دیگو پیش رفته بود. 

آرژانتین 2-1 نیجریه؛ روزی که مارادونا مُرد

هر چه دیدار آرژانتین و بلژیک برای مارادونا شیرینی داشت، نبرد آلبی سلسته برابر نیجریه در مرحله گروهی جام جهانی 1994، پر از خاطرات تلخ است. این بازی را آرژانتین با بریس کانیگیا، 2 بر یک از رقیب آفریقایی برد و بعد از بازی دیگو را برای تست دوپینگ انتخاب کردند. مارادونا مطمئن از نتیجه منفی تست، با لبی خندان و دست در دست یکی از پرسنل اخذ تست، قدم زد و رفت؛ غافل از اینکه به سمت قربانگاه می رود و با مثبت اعلام شدن نتیجه تست دوپینگ، او آخرین بازی خود در جام جهانی را انجام داده است. فیفا در همان روز مارادونا را دو سال از شرکت در مسابقات فوتبال محروم کرد. دیگو بعدها اعلام کرد پاهای او را با این تست دوپینگ، بریده اند. 

در همین باره بخوانید:

آلمان 1-0 کره جنوبی؛ وقتی مانشافت ترمز کره‌ای‌ها را کشید

کره جنوبی با عبور از سد تیم های مدعی عنوان قهرمانی جام جهانی 2002 یعنی ایتالیا و اسپانیا (که پیشتر به آنها پرداختیم)، پای به مرحله نیمه نهایی گذاشته بود و باید با آلمانی روبرو می شد که با وجود انتظارات پایین، تا جمع 4 تیم برتر مسابقات بالا آمده بود. در این بازی هم گمانه زنی هایی در خصوص دخالت خارج از زمین برای تعیین نتیجه بازی وجود داشت، ولی چنین نشد و مانشافت توانست با تک گل ستاره آن روزهای خود یعنی میشاییل بالاک، میزبان را از دور بازی ها کنار بزند. آلمانی ها با تیمی نه چندان قدرتمند به فینال رسیدند، ولی بالاک با کارت زردی که برابر کره جنوبی گرفت، از حضور در مسابقه نهایی، محروم شد!

 طرفداری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.