جام جهانی در چنین روزی (23)؛ از آخرین شادی مارادونا تا سوپرگل رونالدینیو


دوره پیش روی جام جهانی، در نوامبر و دسامبر (آبان و آذر) سال جاری در اولین جام جهانی خاورمیانه در قطر، آغاز می شود. 

طرفداری| در بخش جام جهانی در چنین روزی و به همت حسین خسروی، به مرور بازی‌های برگزار شده جام جهانی براساس روزهای تقویم می‌پردازیم. در چنین روزی در بیست و یکم ژوئن (31 خرداد) مسابقات مختلفی از جام های جهانی 1970 تا 2018 انجام شده است. 

بیست و یکم ژوئن در تاریخ جام جهانی

برزیل 4-1 ایتالیا؛ نبرد رویایی برزیل و ایتالیا برای ژول ریمه

در چنین روزی در فینال جام جهانی 1970، دو تیم قدرتمند برزیل و ایتالیا در فینال مسابقات برابر هم قرار گرفتند. هر دو تیم برای به دست آوردن ستاره سوم و تبدیل شدن به پرافتخارترین تیم فوتبال دنیا رقابت می کردند و همچنین برنده، جام ژول ریمه را برای همیشه به خانه می برد. در نهایت این برزیل پرستاره بود که با ارائه یک بازی برتر، 4 به یک رقیب اروپایی خود را شکست داد. پله، گرسون، جرزینیو و کارلوس آلبرتو برای سلسائو و بونینسنگا برای آتزوری گلزنی کردند. با این جام همچنین پله، سومین قهرمانی اش در جام جهانی را بدست آورد و تا به این لحظه از این حیث بی رقیب بوده است. 

دیدارهای جنجالی آرژانتین و فرانسه

در جام جهانی 1978، آرژانتین در دور دوم گروهی، با 6 گل رقیب نه چندان ضعیف خود، پرو را درهم کوبید. آرژانتین در نبرد با برزیل بود و با تفاضل گل مثبت 2، باید با 4 اختلاف پرو را می برد تا راهی فینال جام جهانی شود، اما آن‌ها تیم پرویی که بالاتر از هلند، راهی دور دوم شده بود را با 6 گل شکست دادند. بعدها خبر رسید خورخه ویدلا، دیکتاتور وقت آرژانتین، که به دنبال ارتقای وجهه کشورش در دنیا بود، 35 هزار تن جو به پرویی ها پیشنهاد داده است. او همچنین وعده داده بوده 50 میلیون دلار از دارایی های این کشور را آزاد کند و همچنین در ازای نتیجه تنیسی بازی، چند نفر از زندانیان سیاسی این کشور را هم رها کند. در 2012، گنارو لدسما، سناتور سابق پرو، در دادگاه علنی، به تبانی اعتراف کرد. 

در 1982 و جریان دیدار دوم کویت با فرانسه در تنها حضور کویت در جام جهانی، اتفاقات عجیب و غریبی افتاد. کویت یک به 3 از خروس ها عقب بود و آلن ژیرس گل چهارم را وارد دروازه تیم آسیایی کرد. با این حال، بازیکنان کویتی ادعا کردند صدای سوت میروسلاو استوپار، داور روس مسابقه، را شنیده بودند و برای همین، از بازی دست کشیدند. در ادامه حتی رئیس فدراسیون این کشور، شاهزاده شیخ فهد آل احمد آل صباح، از سکوها پایین آمد تا از داور بخواهد گل را مردود اعلام کند. زمان زیادی از مسابقه صرف این قضیه شد و در نهایت شگفتی، داور تسلیم شد. گل حساب نشد! 

آخرین شادی مارادونا در جام جهانی

دیگو مارادونا با کلی تمرین و سختی توانسته بود به جام جهانی 1994 آمریکا برسد و توانست در دیدار ابتدایی آرژانتین برابر یونان، خوش بدرخشد. در شرایطی که باتیستوتا در این مسابقه هت تریک کرد، دیگو در دقیقه 60 دروازه یونان را باز کرده و در ادامه با تمام وجود خوشحالی کرد. رگ های متورم کاپیتان بعد از این گل، از جمله صحنه های ماندگار تاریخ جام جهانی است، ولی  متاسفانه این آخرین گل افسانه در جام های جهانی لقب گرفت!

روز شلوغ ایران

در چنین روزی در تاریخ جام جهانی، برای ایران یک برد، یک تساوی و یک باخت بدست آمده تا احتمالا شلوغ ترین روز تاریخ این در این رقابت ها ثبت شود. در شاید مهم ترین دیدار تاریخ تیم ملی در جام جهانی، ایران توانست در فرانسه 98، آمریکا را 2 به یک شکست دهد؛ در برزیل 2006، یک یک برابر آنگولا متوقف شد؛ در آخرین بازی هم ایران برابر آرژانتین 2014 قرار گرفت و در حالی که تمام 90 دقیقه مقاومت کرده بود، در نهایت در برابر نبوغ لیونل مسی، زانو زده و با صفر امتیاز زمین را ترک کرد. 

 

در همین رابطه بخوانید:

آمریکا 1-2 ایران (جام جهانی 1998)
ترکیب ایران برابر آنگولا در جام جهانی 2006

انگلیس 1-2 برزیل؛ لحظه پرشکوه شاعر فوتبال

انگلیس با تیمی سرشار از ستاره با هدایت اسون گوران اریکسون راهی کره و ژاپن شده بود و بعد از صعود از گروهی که آرژانتین در آن حذف شد، در مرحله یک چهارم برابر برزیل قرار گرفته بود. آنها در دقیقه 23 با گل مایکل اوون از رقیب پیش افتادند، ولی در ادامه ریوالدو قبل از پایان نیمه اول، مسابقه را به تساوی کشاند و تنها 5 دقیقه بعد از نیمه دوم بود که سلسائو روی جاگیری اشتباه دیوید سیمن و تیزهوشی رونالدینیوی جوان، گل دوم را هم زد تا راهی مرحله نیمه نهایی شود. در همین مرحله، آلمان هم با تک گل بالاک، آمریکا را شکست داد. 

کرواسی 3-0 آرژانتین؛ ادامه ماجراجویی کروات‌ها

آرژانتین به عنوان نایب قهرمان برزیل 2014 و یکی از امیدهای قهرمانی 2018، راهی روسیه شده بود، ولی آنها دیدار نخست خود را برابر ایسلند با تساوی بدون گل به پایان بردند و به دنبال برد برابر کرواسی بودند که البته به دست نیامد و آنها 3 گل خوردند تا شکست سختی نصیبشان شود و محکوم به برد نیجریه در دیدار پایانی باشند. ربیچ، مودریچ و راکیتیچ 3 گلزن کروات ها در این مسابقه بودند تا در ادامه ماجراجویی بزرگشان، کرواسی را در جدول گروه 3، شش امتیازی کنند. 


در همین رابطه بخوانید:طرفداری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.