جام جهانی در چنین روزی (14)؛ حذف ناباورانه فرانسه و زیدان از مسابقات


دوره پیش روی جام جهانی، در نوامبر و دسامبر (آبان و آذر) سال جاری در اولین جام جهانی خاورمیانه در قطر، آغاز می شود. 

طرفداری| در بخش جام جهانی در چنین روزی و به همت حسین خسروی، به مرور بازی‌های برگزار شده جام جهانی براساس روزهای تقویم می‌پردازیم. در چنین روزی در دهم ژوئن (21 خرداد) مسابقات مختلفی از جام های جهانی 1958 تا 2010 انجام شده است. 

همه بازی های امروز مربوط به مرحله گروهی جام های جهانی است. در جام جهانی 1958،  برزیل و انگلیس در بازی دوم دور گروهی صفر-صفر به تساوی رسیدند. در جام جهانی 1970، اسرائیل، ایتالیا را متوقف کرد. 

در 1978، ایران در سومین بازی تاریخش در جام جهانی، برابر پرو یک به 4 بازنده شد. ایرج دانایی فرد تک گل ایران را زد، ولی درخشش کوبیاس و هت تریکی که این بازیکن از خود ثبت کرد، سبب شکست سنگین شاگردان حشمت مهاجرانی شد. ایران در اولین جام جهانی اش، با 2 باخت و یک تساوی، در رده چهارم گروه قرار گرفته و از جام کنار رفت. 

 در جریان بازی سوم دور گروهی جام جهانی 2002، فرانسه به عنوان قهرمان جهان، با وارد کردن زین الدین زیدان به ترکیب برابر دانمارک، به دنبال فرار از بحران بود. زیزو در هیچ کدام از 2 بازی نخست خروس ها به میدان نرفته بود و روژه لمه امیدوار بود بعد از شکست برابر سنگال و تساوی برابر اروگوئه، با کمک گرفتن از شماره 10 افسانه ای بتواند گره از کار تیمش باز کند. 

زیدان هنوز به طور کامل از بند مصدومیت رها نشده و آماده حضور در میدان نبود و در نتیجه نتوانست تاثیری در نتیجه گیری فرانسه داشته باشد تا در نهایت، کشورش با 2 گل از دانمارک شکست خورده و به عنوان یکی از شانس های مسلم قهرمانی، از دور رقابت ها کنار برود. از همین دوره هم بود که طلسم قهرمانان شروع شد و در دوره های بعد ادامه پیدا کرد که به آن ها خواهیم پرداخت. در دیگر دیدار این گروه، سنگال و اروگوئه در دیداری مهیج 3 به 3 به تساوی رسیدند و در نهایت این سنگال شگفتی آفرین بود که در کنار دانمارک راهی مرحله یک هشتم نهایی مسابقات شد. 

در دیگر مسابقات یازدهم ژوئن، مرحله گروهی جام جهانی 2006 ادامه پیدا کرد که ایران در اولین بازی خود، یک به 3 برابر مکزیک بازنده شد. براوو مکزیک را پیش انداخته بود که قبل از اتمام نیمه اول، یحیی گل محمدی گل تساوی را برای ایران زد و همگان به گرفتن امتیاز از آزتک ها امیدوار شدند، ولی مکزیکی ها در نیمه دوم 2 گل دیگر هم زدند تا ایران با دست خالی زمین را ترک کند. عکس روز هم به همین بازی اختصاص دارد. 

یازدهم ژوئن در تاریخ جام جهانی

یازدهم ژوئن 2010 جام جهانی آفریقای جنوبی هم کلید خورد که در مسابقه افتتاحیه، میزبان در برابر مکزیک یک-یک مساوی کرد. 


در همین رابطه بخوانید:طرفداری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.