جام جهانی در چنین روزی (11)؛ شکست قهرمان جهان با مارادونا مقابل کامرون 9 نفره!


دوره پیش روی جام جهانی، در نوامبر و دسامبر (آبان و آذر) سال جاری در اولین جام جهانی خاورمیانه در قطر، آغاز می شود. 

طرفداری| در بخش جام جهانی در چنین روزی و به همت حسین خسروی، به مرور بازی‌های برگزار شده جام جهانی براساس روزهای تقویم می‌پردازیم. در چنین روزی در iهشتم ژوئن (18 خرداد) مسابقات مختلفی از جام های جهانی 1958، 1986، 1990، 2002 انجام شده است. 

در چنین روزی در تاریخ، جام های جهانی 1958 سوئد و 1990 ایتالیا شروع شده اند. در جام 58، آلمان غربی به عنوان مدافع عنوان قهرمانی، 3 به یک آرژانتین را از پیش برداشت. در 1958، فرانسه در دیدار ابتدایی و پرگلش، 7 به 3 پاراگوئه را در هم کوبیده است؛ درخشش ژوست فونتن از همین مسابقه آغازین شروع شده و او 3 گل از 7 گل تیمش را به ثمر رسانده است. فوتنن با ثبت 12 گل در این دوره از مسابقات، رکورددار بیشترین گل زده در یک دوره جام جهانی است.

همچنین ولز در اولین حضورش در جام جهانی در 1958، با مجارستان به تساوی رسیده است. امسال در قطر 2022، آنها بعد از 64 سال دوباره در جام جهانی هستند و در گروه‌شان علاوه بر آمریکا و انگلیس، با ایران هم بازی خواهند کرد. برزیل هم در اولین جام جهانی پله، 3 به صفر اتریش را شکست داد. 

در جریان ادامه دیدارهای مرحله گروهی جام جهانی، آلمان غربی 2 به 1 اسکاتلند را شکست داد و دانمارک 6 به یک اروگوئه را درهم کوبید. در افتتاحیه جام جهانی 1990، آرژانتین به عنوان قهرمان دوره قبلی، در دیدار نخستین، در کمال ناباوری، با یک گل به کامرون باخته است که عکس روز هم به همین بازی اختصاص دارد. 

تا قبل از ایتالیای 90، هیچ تیم آفریقایی نتوانسته بود از دور گروهی جام جهانی بالاتر برود و کامرون در شرایطی پای به مسابقات گذاشت که کسی انتظار بالایی از آنها نداشت. بازی اول‌شان مقابل قهرمان دوره قبل و بهترین بازیکن دنیا، دیگو مارادونا بود. در بازی ای که علی رغم انتظارات، کامرون اجازه نداد موقعیت های چندانی برای آلبی سلسته ایجاد شود، کانا بییک در دقیقه 61 بعد از خطای بحث برانگیزی که روی کلودیو کانیگیای جوان مرتکب شد، با کارت قرمز مستقیم داور روبرو شد. بعد از آن همه فکر می کردند تیم آفریقایی از هم می پاشد و آرژانتین تکلیف مسابقه را روشن می کند، اما در کمال تعجب این کامرون بود که روی یک ضربه آزاد و پروازی تماشایی از سوی اومام بییک، برادر کانا، به گل رسید. آفریقایی ها پیش افتادند. کسی باورش نمی شد و تماشاگران حاضر در میلان که به وجد آمده بودند، به شدت شروع به تشویق تیم سخت کوش کردند. کامرونی ها باید 20 دقیقه 10 نفره مقابل قهرمان جهان بازی می کردند که کار راحتی نبود و در ادامه بنجامین مَسینگ هم اخراج شد تا کار بی نهایت دشوار بشود. با تمام این ها، سبزپوشان موفق شدند تا آخر بازی 9 نفره ایستادگی کنند و یک برد تاریخی را برای خودشان رقم بزنند. این پیروزی باعث شد ذهنیت خیلی ها در مورد تیم های آفریقایی عوض شود و حتی مارادونا هم لب به تمجید از آنها باز کرد و گفت “این بردی مقابل کلیشه و تعصب بوده است”.

در کنار این، مرحله گروهی جام جهانی 2002 هم ادامه پیدا کرد. کرواسی که مقام سوم جام جهانی 98 را به دست آورده بود، ایتالیای پرافتخار را 2 به یک شکست داد و برزیل با 4 از سد جمهوری خلق چین گذشت. تک تک گلزنان این مسابقه الان از اسطوره های دنیای فوتبال به شمار می‌روند: روبرتو کارلوس، ریوالدو، رونالدینیو و رونالدو نازاریو.

هشتم ژوئن در تاریخ جام جهانی

در همین رابطه بخوانید:طرفداری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.