لحظه به لحظه با مجمع فدراسیون فوتبال؛ عزل عزیزی خادم از ریاست فدراسیون قطعی شد


مجمع فدراسیون فوتبال با تاخیر و غیبت وزیر ورزش آغاز شد.

به گزارش طرفداری، مجمع عمومی فدراسیون فوتبال از ساعت 9:20 صبح امروز (سه‌شنبه 10 خرداد) در آکادمی المپیک آغاز شد.

در حالی که قرار بود تصمیم‌‌گیری درباره عزل شهاب‌الدین عزیزی خادم یکی از محور‌های اصلی این مجمع باشد ولی با توجه محرومیت 2 ساله او از سوی کمیته اخلاق و تأیید از سوی کمیته استیناف، این موضوع از دستور جلسه خارج شده است.

10:50- محمدرضا ساکت، مدیرعامل باشگاه سپاهان در خصوص تشکیل تیم «ب» باشگاه‌ها برای ارتقای سطح فنی فوتبال، پشتوانه‌سازی برای تیم‌های اصلی و همچنین رشد فوتبال باشگاهی پیشنهاد کرد که باشگاه‌های ایران بتوانند مانند تیم‌های اروپایی چنین تشکیلاتی داشته باشند و مجمع در این خصوص مصوبه‌ای داشته باشد، چرا که اکنون سازمان لیگ اجازه داشتن تیم «ب» به باشگاه‌ها را نمی‌دهد، مگر اینکه باشگاه‌ها تیم دوم خود را با ساختار باشگاهی، تشکیلاتی، هیئت مدیره و مدیرعامل مجزایی تشکیل دهند. این مسئله عملاً هزینه‌زا خواهد بود و اجازه نمی‌دهد ساختار فنی منسجمی شکل بگیرد. پیشنهاد ساکت تشکیل تیم «ب» در ساختار باشگاه‌ها با این شرط بود که دو تیم از یک باشگاه نتوانند در یک سطح لیگ حضور داشته باشند.

10:45- با رأی گیری و تصویب اعضای مجمع فدراسیون فوتبال قرار شد صورت‌های مالی در مجمع عمومی که پس از مجمع انتخاباتی برگزار می‌شود، برای اعضا قرائت شده و به تصویب برسد.

10:40- محمد احمدزاده، کاپیتان تیم ملی فوتبال ساحلی و عضو مجمع فدراسیون فوتبال نسبت به عدم دریافت پاداش بازیکنان این تیم اعتراض کرد که هیچ گزارشی در این زمینه از سوی ماجدی ارائه نشد. سرپرست فدراسیون فوتبال نیز پاسخ داد پاداش بازیکنان تیم ملی فوتبال ساحلی صبح امروز به حساب‌شان واریز شده است.

10:34- نماینده باشگاه تراکتور اعلام کرد که در صورت‌های مالی سال 97-96 سازمان لیگ جزو شرکت‌های تابعه فدراسیون فوتبال بوده، اما در صورت‌های مالی 1400-1399 از شرکت‌های تابعه فدراسیون خارج شده است که اعلام شد سازمان لیگ از شرکت‌های تابعه سازمان لیگ خارج نشده است. یحیوی، حسابرس مستقل در این خصوص توضیح داد که امور اجرایی در اختیار آنها نیست که سازمانی را در صورت‌های مالی وارد یا خارج کنند و صورت‌های مالی سازمان لیگ تلفیق نشده که این ایراد در گزارش پیش‌نویس وارد شده است و سازمان لیگ هم مانند فدراسیون فوتبال، صورت‌های مالی خود را ارائه نکرده است.

10:20- حسن کامرانی‌فر، دبیرکل فدراسیون فوتبال پس از اعتراض صورت گرفته نسبت به عدم آماده بودن صورت‌های مالی توضیح داد که چندین مرتبه در زمان هیئت رئیسه قبلی (زمان عزیزی خادم) نامه زده و درخواست شد صورت‌های مالی تأیید و امضا شود که این اتفاق صورت نگرفت. دلیل آن هم این بود که صورت‌های مالی در چند مورد قابل تأیید نبود و می‌بایست صورت‌های مالی بار دیگر بررسی شود.

پس از توضیحات کامرانی‌فر، کی‌شمس بار دیگر خواستار شفاف‌سازی صورت‌های مالی از سوی کامرانی‌فر به عنوان دبیرکل فدراسیون فوتبال شد. دبیرکل فدراسیون فوتبال نیز درخواست کرد سه نفر از اعضای مجمع انتخاب شوند تا صورت‌های مالی را بررسی کنند که این مسئله هم مورد اعتراض مدیرعامل باشگاه صنعت نفت قرار گفت. کی‌شمس اعلام کرد بررسی صورت‌های مالی از سوی اعضای مجمع وجه قانونی ندارد که در ادامه حسابرس مستقل نیز تأیید کرد که این مسئله وجاهت قانونی ندارد و صورت‌های مالی باید توسط حسابرس و بازرس بررسی شود.

کی‌شمس در صحبت‌های خود تأکید کرد که رکن اصلی مجمع تعیین بودجه و تصویب صورت‌های مالی است نه عزل و نصب هیئت رئیسه و درخواست کرد که صورت‌های مالی به اعضای مجمع داده شود.

10:17- جهانگیر کی‌شمس، مدیرعامل باشگاه صنعت نفت آبادان پس از اینکه حسابرس مستقل اعلام کرد صورت‌های مالی آماده نیست نسبت به این اتفاق معترض شد. کی‌شمس نسبت به این موضوع که قرار است صورت‌های مالی در مجمع دیگری بررسی شود گفت: تا 10 شهریور مجمع بعدی برگزار خواهد شد و شواهد حاکی از این است که قرار نیست کسی چیزی (صورت‌های مالی) به شما بدهد و اگر می‌خواستند بدهند، تا الان داده بودند.

وی سپس اعلام کرد اگر قرار نیست صورت‌های مالی ارائه نشود، مجمع زیر سؤال می‌رود و قانون نیست. مدیرعامل باشگاه صنعت نفت همچنین تأکید کرد که مهم‌ترین رکن برگزاری مجامع، صورت‌های مالی است و عزل و نصب افراد نیست.

کی‌شمس خطاب به حسابرس مستقل اعلام کرد اگر در مجامع بعدی تا پایان سال هم تمام صورت‌های مالی از جمله انبارداری و سود عملیاتی به اعضای مجمع داده شود، بی فایده بوده و مهم گزارش حسابرس است که اکنون تأییدیه وجود ندارد و صورت‌های مالی مردود اعلام شده است.

مدیرعامل صنعت نفت سپس سؤال پرسید که وقتی صورت‌های مالی یک مؤسسه یا فدراسیون مردود اعلام می‌شود، مجمع آن هم محمل قانونی دارد یا ندارد؟

10:16- پس از سخنرانی حسن کامرانی‌فر، میرشاد ماجدی و محمد پولادگر برای اعضای مجمع، حسابرس مستقل پشت تریبون قرار گرفت تا صورت‌های مالی و حسابرسی را برای اعضای مجمع قرائت کند، اما اعلام کرد صورت‌های مالی هنوز به دست‌شان نرسیده و آماده نیست.

10:12- کامرانی‌فر اعلام کرد تعداد اعضای حاضر در جلسه مجمع به 80 نفر افزایش پیدا کرده که باشگاه سایپا دو حق رأی خواهد داشت و به این ترتیب 81 رأی در صندوق وارد می‌شود.

9:52- میرشاد ماجدی، سرپرست فدراسیون فوتبال پس از کامرانی‌فر به سخنرانی برای اعضای مجمع پرداخت و گزارش عملکردی از زمان سرپرستی خود اعلام کرد که فدراسیون را با خزانه و مبلغی ناچیز تحویل گرفته است و توانسته در این مدت منابع مالی خوبی دریافت کند تا اعزام تیم‌های مختلف فوتبال و فوتسال در بخش آقایان و بانوان انجام شود، بدهی به سرمربیان و مربیان تیم‌های مختلف پرداخت شود و همچنین پرداختی به آنهایی که طرح‌های استعدادیابی را انجام داده بودند، صورت گرفته است.

سرپرست فدراسیون فوتبال سپس گزارشی از هماهنگی اردو و دیدارهای دوستانه تیم ملی و اتفاقات رقم خورده داد و موضوع بلیت‌فروشی برای دیدارهای ایران در جام جهانی را اعلام کرد. ماجدی همچنین تأکید کرد که تکمیل پروژه‌های داخلی کمپ تیم‌های ملی بدون پرداخت هزینه و با هماهنگی با زاکانی، شهردار تهران پیش خواهد رفت. سرپرست فدراسیون فوتبال در پایان از اعضای مجمع درخواست کرد که بهترین تصمیم را در جلسه بگیرند تا فوتبال ایران بیش از این دچار سردرگمی نشود.

9:50- بخش اول از بند 14 دستور جلسه مجمع مبنی بر عزل شهاب‌الدین عزیزی خادم با تصویب اعضا، از دستور جلسه مجمع خارج شد.

9:45- با اعلام کامرانی‌فر پس از پایان این مجمع، طبق تاییدیه فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا، مجمع فوق‌العاده انتخاباتی فدراسیون فوتبال باید در کمتر 3 ماه برگزار شود که تاریخ پیشنهادی ما 10 شهریور ماه است.

9:34- کامرانی‌فر به عنوان دبیرکل فدراسیون فوتبال و دبیر مجمع اعلام کرد طبق دستور جلسه قرار بود تصمیم گیرندگان و شخصی که قرار است از خودش دفاع کند، در جلسه حضور داشته باشد، اما پس از صدور دستور جلسه، فضای جدیدی ایجاد شد و به همین دلیل نمی‌توان چنین فضایی را در مجمع داشت. دبیرکل فدراسیون فوتبال در ادامه صحبت‌های خود تأکید کرد که تمام اتفاقات اخیر را با فیفا و AFC پیش برده تا لطمه‌ای به فوتبال وارد نشود و با استعلام‌هایی که گرفته، هر اتفاقی در مجمع فدراسیون فوتبال رخ بدهد، هیچ تهدیدی فدراسیون فوتبال را تهدید نمی‌کند.

وی همچنین خطاب به اعضای مجمع در خصوص محرومیت شهاب‌الدین عزیزی خادم و بدون اشاره به نام او اعلام کرد که به عنوان دبیرکل فدراسیون فوتبال فقط در امور اجرایی فدراسیون مسئولیت دارد و هیچ نقشی در آرای اعلام شده از سوی ارکان قضایی نداشته است.

کامرانی‌فر  اعلام کرد که پس از محرومیت عزیزی خادم از سوی کمیته اخلاق و استیناف، استعلامی از فیفا صورت گرفته مبنی بر اینکه «آیا فردی که عزل و از سوی ارکان قضایی محروم شده، پس از دوران محرومیت می‌تواند برگردد و مسئولیت داشته باشد» که فیفا به صراحت اعلام کرده «به هیچ عنوان امکان پذیر نیست و شرایط احراز سمت را از دست داده است». کسی که می‌خواهد وارد مسئولیت اجرایی شود مطابق بند 9 ماده 20 نباید محرومیت کیفری که مغایر با مسئولان آنها باشد، داشته باشد. برخی از این محرومیت‌ها خارج از فوتبال هستند و برخی از طریق ارکان قضایی شکل می‌گیرد.

دبیرکل فدراسیون فوتبال به صراحت اعلام کرد که دیگر عزیزی خادم عضوی از فدراسیون فوتبال نخواهد بود و حتی اگر در ادامه از محرومیت او کم شود، با توجه به محرومیت از سوی ارکان مستقل قضایی، امکان بازگشتش به فدراسیون فوتبال وجود ندارد.

9:29- مصوبات آخرین مجمع فدراسیون فوتبال به تاریخ 10 اسفند 1399 توسط اعضا تصویب شد.

 9:25- کامرانی‌فر پس از قرائت دستور جلسه برای اعضا اعلام کرد عزل موقت شهاب‌الدین عزیزی خادم در دستور کار مجمع قرار خواهد داشتو به رأی گذاشته خواهد شد.

 9:22- پس از آغاز رسمی جلسه مجمع، به احترام درگذشتگان فوتبال ایران، یک دقیقه سکوت و قرائت فاتحه اعلام شد.

9:21- حسن کامرانی‌فر، دبیرکل فدراسیون فوتبال اعلام کرد 78 عضو مجمع در جلسه حضور دارند تا جلسه رسماً آغاز شود. ضمن اینکه اعلام شد نمایندگان فیفا و AFC در جلسه مجمع حاضر هستند.

9:20- حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در مجمع حضور نیافت و معاون وی محمد پولادگر در این مراسم حاضر شد.

دستور جلسه مجمع فدراسیون به شرح زیر است:

1- تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران.
2- اعلام رسمیت جلسه و تشکیل آن طبق اساسنامه فدراسیون.
3- تصویب دستور جلسه.
4- سخنرانی سرپرست فدراسیون.
5- سخنرانی وزیر ورزش و جوانان.
6- تعیین سه نفر از اعضای مجمع جهت بررسی صورتجلسه مجمع.
7- تعیین سه نفر برای شمارش آرا.
8- تصویب صورتجلسه مجمع عمومی قبلی.
9- ارائه گزارش عملکرد و تصویب آن.
10- تعیین تکلیف صورت‌های مالی تلفیقی و تجدید ارائه شده و صورت سود و زیان منتهی به سال‌های مالی 99-1398 و 1400-1399.
10.1- ارائه گزارش حسابرس و بازرس مستقل توسط موسسه رازدار.
10.2- ارائه گزارش صورت‌های مالی فدراسیون توسط خزانه‌دار.
11- تعیین تکلیف برنامه و بودجه سالیانه فدراسیون در سال‌های مالی 1400-1399 ، 01-1400 و 02-1401.
12- بحث در مورد پیشنهادات ارائه شده توسط اعضای مجمع با رعایت الزامات مندرج در بند یک ماده 28.
13- تعیین تکلیف حسابرس و بازرس مستقل تا برگزاری مجمع آتی.
14- عزل اعضای ارکان فدراسیون.
14.1- اتخاذ تصمیم در مورد پیشنهاد و تصمیم 1400/11/28 هیئت رئیسه فدراسیون مبنی بر عزل موقت آقای شهاب‌الدین عزیزی خادم از ریاست فدراسیون موضوع بند یک ماده 37 اساسنامه. (طبق اعلام کمیته استیناف و دبیرکل فدراسیون فوتبال، این بند از دستور جلسه خارج شده است)
14.2- اتخاذ تصمیم در مورد پیشنهاد عزل ارکان فدراسیون.
15- استمرار فعالیت ارکان قضایی حاضر (انضباطی، اخلاق و استیناف) تا مجمع انتخاباتی آتی.
16- تفویض اختیار به سرپرست فدراسیون جهت انتصاب سرپرست خزانه‌داری تا مجمع آتی.

 طرفداری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.