به بهانه زادروز یوپ هاینکس؛ مردی که کابوس بزرگان شد


هاینکس اسطوره و سرمربی سابق بایرن مونیخ امروز 77 ساله شد.

طرفداری| شاید پیدا کردن یک نقطه‌ی سیاه در کارنامه‌ی کاری بسیاری از اساطیر تاریخ فوتبال کار دشواری بنظر نرسد اما کمتر کسی را می‌توان یافت که مانند هاینکس بی‌نقص باشد.

نقش اول سه گانه‎‌ی مونیخی‌ها در سال 2013 در دوران بازیگری هم درخشان بود. وی در مجموع 369 بار در بوندسلیگا به میدان رفت و توانست با 220 گل چهارمین گلزن برتر تاریخ این مسابقات لقب گیرد. آغاز و پایان داستان هاینکس در گلادباخ رقم خورد و مرد بی‌رحم خط حمله‌ی این باشگاه موفق شد با چهار عنوان قهرمانی لیگ و دو آقای گلی نام خود را در تاریخ این تیم جاودان کند.

هاینکس همراه آلمان قهرمان جام‌جهانی 1974 نیز شد اما مدال قهرمانی را تنها با چند دقیقه بازی در این مسابقات به گردن آویخت. در انتهای مسیر ملی هم وی توانست یک قهرمانی اروپایی را کسب کند تا با 39 بازی ملی برای همیشه از پیراهن مانشافت فاصله بگیرد.

مسیر قهرمانی پیرمرد آلمانی اما با خداحافظی از فوتبال به پایان نرسید. قطعا بهترین مکان برای شروع کارهای سخت، خانه است. عصر جدید هاینکس از دستیاری در مونشن گلادباخ شروع شد و وی سریعا به نیمکت این تیم رسید تا مرد اول رختکن باشگاه مورد علاقه‌ی خود شود.

برخلاف دوران بازیگری، او در قامت مربی آنچنان وفادار نبود و باشگاه‌های متفاوتی را هدایت کرد. وی در بایرن مونیخ، شالکه و رئال مادرید درخشید و نام خود را بار دیگر بر سر زبان‌ها انداخت. هاینکس همراه باشگاه مادریدی قهرمان لیگ قهرمانان شد و در سوپرجام اسپانیا با شکست بارسلونا جام را بالای سر برد. اما اوج کار او در بایرن و سال 2013 بود، هاینکس تیمی ساخت که تا کنون بی‌رقیب و مقتدر قهرمان آلمان می‌شود و در همان سال نیز سه گانه کسب کرد. کاری که تنها هانسی فلیک توانست آن را تکرار کند.

حال یکی از موثرترین معماران فوتبال نوین آلمان‌ها بار دیگر تولد خود را جشن می‌گیرد، کسی که همواره یک کابوس ترسناک اما دوست داشتنی برای رقبا بود.طرفداری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.