با برگزیدگان تاریخ فوتبال ایران؛ قسمت هشتم / علی پروین: از همان اول گفتم علی کریمی یکی از بهترین ها می شود!


برای هشتمین قسمت “پروژه بهترین های قرن روی میز مصاحبه” سراغ علی پروین رفته ایم و نظر او را درباره علی کریمی جویا شدیم چرا که مهم ترین مربی علی کریمی در پرسپولیس، علی پروین بوده است.

به گزارش طرفداری، علی کریمی در پروژه برترین های قرن رسانه طرفداری، به عنوان بهترین هافبک نفوذی فوتبال ایران انتخاب شد و برای صحبت درباره او، ویژگی ها و عملکردش سراغ علی پروین رفته ایم که اولین مردی در فوتبال ایران بود که رسما اعلام کرد علی کریمی یکی از بهترین های تاریخ فوتبال ایران خواهد شد.

علی پروین در سومین دیدارش بعد از برگشتن به پرسپولیس در مهر ماه سال 1377 اعلام کرد علی کریمی جوان بازیکنی حتی بزرگتر از کریم باقری خواهد شد.

مصاحبه با علی پروین درباره علی کریمی را بدون کم و کاست می خوانید:

در پست هافبک تهاجمی در پروژه برترین های قرن رسانه طرفداری علی کریمی شده است. البته این انتخاب کارشناسان بوده است، نظر شما چیست؟

علی کریمی فوتبالیست بسیار بزرگی بوده و من همان ابتدایی درخشش به پرسپولیس برگشتم و از همان بازیهای اول گفتم این بچه یکی از بهترین های تاریخ فوتبال ایران خواهد شد.

پست او را هم همین جا یعنی برای هافبک تهاجمی انتخاب می کنید؟

من ترجیح می دادم علی کریمی را به خط حمله ببرم و از او در خط حمله استفاده کنم.

علی کریمی چه ویژگی های منحصر به فردی داشت که شما را در ابتدای برگشتن به پرسپولیس در سال 77 مجذوب خودش کرد؟

علی کریمی ذاتا پر استعداد بود و تکنیکش عالی بود و توان این را داشت که خواسته اش را در زمین فوتبال عملی کند. خودش را باور داشت و به نظر من برای یک تیم تهاجمی او یک مهره استثنایی بود.

پس اگر شما او را به خط حمله ببرید برای هافبک پشت مهاجم چه کسی را انتخاب می کنید؟

سیروس قایقران خیلی خوب بود. من به او اعتماد زیادی داشتم و در تیم ملی همیشه رویش حساب می کردم اما نشد در پرسپولیس بازی کند. ما آن زمان هم سرمربی تیم ملی بودیم، هم سرمربی پرسپولیس و هیچوقت سعی نکردیم بازیکنان تیم ملی را پرسپولیسی کنیم.

حتی اگر خودشان می خواستند؟

اگر مثل حمید استیلی و محمد خاکپور قرار دادشان تمام شده بود و خودشان عشق آمدن به پرسپولیس را داشتند مساله فرق می کرد اما ما آن زمان می توانستیم دایی و قایقران را به پرسپولیس بیاوریم اما برای این که این مساله باعث اعتراض نشود از حق خودمان هم گذشتیم.

به سراغ بحث اصلی مان یعنی علی کریمی برویم.

به نظرم علی کریمی باید زودتر به فوتبال اروپا می رفت اما چند سالی را در امارات هدر داد.

اگر علی کریمی زمان شما بازی می کرد رابطه فنی شما و او چطور می شد؟

سبک ما فرق می کرد. علی کریمی می توانست همکاری خوبی با من داشته باشد اما او را می شود بیشتر با ناصر محمدخانی مقایسه کرد. البته علی کریمی تکنیکش بیشتر بود اما ناصر ماشاالله سرعت بهتری داشت و ضربات کاشته بهتری هم می زد.

شما در پرسپولیس ترجیح می دادید از بازیکنی مثل محسن عاشوری در پست هافبک تهاجمی استفاده کنید درست است؟

بله، عاشوری هم واقعا خوب بود و پاس ها و بازی سازی هایش معرکه بود اما در تیم ملی بیشتر در آن منطقه نظرم روی بازیکنانی مثل سروس قایقران، حمید درخشان و حتی امیر قلعه نویی بود با این حال محسن عاشوری حقش بود بازیهای ملی بیشتری داشته باشد.

شما تا سن 41 سالگی بازی کردید. فکر می کنید علی کریمی هم می توانست سالهای بیشتری فوتبال بازی کند؟

بله می توانست. نوع بازی او با فکر و مغزش بود و می توانست تا 40 سالگی هم فوتبال بازی کند. بازیکنانی مثل حمید درخشان و محسن عاشوری هم این توان را داشت و بین مدافعان محمد پنجعلی هم به نظرم می توانست تا سنین بالاتری فوتبال بازی کند.

دست آخر درباره علی کریمی یک توصیف که نشان دهنده واقعیتش باشد هم بگویید.

او اعجوبه ای بود که فوتبالش هم شکل سنتی و تکنیکی دوران ما را داشت و هم در دورانی بود که علم تغذیه و تمرین هم آمده بود و او را کامل تر می کرد.طرفداری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.