بایرن مونیخ فلیک یا ناگلزمان؛ کدام تیم عملکرد بهتری داشت؟


بایرن مونیخ تحت هدایت هانسی فلیک معیار جدیدی را برای موفقیت در پرافتخارترین باشگاه آلمانی تعیین کرد و در حدود ۱۸ ماه، هفت جام معتبر از جمله قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد. این حس میل به پیروزی در دوران جانشین وی، یولیان ناگلزمان نیز همچنان ادامه دارد.

طرفداری/ در نوامبر ۲۰۱۹ فلیک هدایت مونیخی‌ها را برعهده گرفت؛ بایرن مونیخ در رتبه چهارم بوندسلیگا قرار داشت و باوجود پیروزی ۰-۴ مقابل بروسیا دورتموند، در ماه دسامبر به رده هفتم سقوط کرد. اما آن‌ها در ۲۰هفته باقی‌مانده، ۱۹ پیروزی و یک تساوی کسب کردند و یک مایسترشاله‌ی(شیلد قهرمانی بوندسلیگا) دیگر به موزه افتخارات ستاره جنوب اضافه شد. در ادامه راه نیز بایرن مونیخ با نمایش عملکردی درخشان برای دومین بار سه‌گانه را فتح کرد. سرمربی فعلی مانشافت همچنین سوپرجام اروپا و جام باشگاه‌های جهان را در طول فصل ۲۰۲۰/۲۱ به‌دست آورد.
در فصل دوم حضور فلیک روی نیمکت بایرن مونیخ، سه هفته مانده به اتمام مسابقات نهمین قهرمانی متوالی بوندسلیگا حاصل شد. مدافع عنوان قهرمانی اروپا از مرحله گروهی عبور کرد اما در مرحله یک چهارم نهایی مقابل پاری سن ژرمن با قانون گل زده در خانه‌ حریف مغلوب شد و در دیداری غافلگیرکننده با حذف مقابل هولشتاین کیل، رقابت‌های جام حذفی آلمان برای شاگردان هانسی فلیک به پایان رسید. 

در اولین تجربه ناگلزمان در راس کار تیم مونیخی وضعیت بسیار مشابه بود. سرمربی سابق لایپزیش و هوفنهایم بار دیگر باواریایی‌ها را به قهرمانی لیگ رساند. او لیگ قهرمانان اروپا را با شش برد پیاپی در مرحله گروهی شروع کرد اما در یک چهارم نهایی مقابل ویارئال تن به شکست داد و  حذف شد. تیم ناگلزمان در دور دوم جام حذفی به دست بروسیا مونشن گلادباخ متحمل شکست سنگینی شد و با ۵ گل نتیجه را واگذار کرد. همانند هانسی فلیک، یولیان ناگلزمان نیز توانست مقابل دورتموند قهرمانی سوپرجام آلمان را تصاحب کند.
بایرن مونیخ فلیک آمار شگفت انگیزی بر جای گذاشت و با ۷۰برد از ۸۶بازی، با میانگین ۸۱/۴درصد پیروزی، فاتح تمام جام‌های ممکن شد. برای مقایسه بهتر این دو سرمربی نامدار در شرایط برابر، فصل ۲۰۲۰/۲۱ و فصل جاری را بررسی خواهیم کرد‌.

هانسی فلیک در ۵۰ بازی فصل ۲۰۲۰/۲۱ (۳۷پیروزی، هفت تساوی و ۶باخت) ستاره جنوب را هدایت کرد و متوسط برد ۷۴درصدی و میانگین ۲.۳۶ امتیاز در هر بازی را ثبت کرد. در سوی مقابل اگرچه جولیان ناگلزمن در فصل ۲۰۲۱/۲۲ چهار دیدار را بدلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست داد، بایرن ۴۴ بازی زیر نظر او انجام داده است که ۳۳برد، ۵تساوی و ۶باخت حاصل آن بود. سرمربی جوان آلمانی با میانگین پیروزی ۷۵درصدی و بازدهی ۲.۳۶ امتیازی در هر بازی را بدست آورد. 
تیم سرمربی جوان پس از بازی هفته سی و یکم بوندسلیگا به ۷۵ امتیاز رسید؛ این در حالی است که بایرن مونیخ تنها در پنج فصل تحت هدایت پپ گواردیولا و یوپ هاینکس امتیازات بیشتری کسب کرده است؛ از این رو ناگلزمن با 24 برد، سه تساوی و چهار شکست، میانگین 2.42 امتیاز در هر بازی را در اختیار دارد.
در فصل ۲۰۲۰/۲۱ نتیجه کار فلیک در بوندسلیگا ۲۴پیروزی، چهار شکست، اما 6 تساوی بود؛ این بدان معناست که او به طور میانگین 2.29 امتیاز در هر بازی به دست آورد و با ۱۳ امتیاز بیشتر از لایپزیگ به قهرمانی رسید. اما از آمار هانسی فلیک متعجب نشوید زیرا او در ۴۵ تقابل از ۵۸ بازی(به همراه ۶باخت و ۷تساوی) با میانگین 2.45 امتیاز برنده شده است. تنها پپ گواردیولا با (۲.۵۲ امتیاز در سه فصل و ۱۰۲ مسابقه) نسبت امتیاز بالاتری به ازای هر بازی در تاریخ باشگاه مونیخی بدست آورده است.

خط حمله زهردار

خط حمله زهردار باعث شد باواریایی‌ها در دو فصل اخیر با اقتدار تیم‌ها را یکی پس از دیگری کنار بزنند؛ البته با رهبری روبرت لواندوفسکی، که بعنوان یکی از بهترین گلزنان در تاریخ فوتبال آلمان و اروپا به‌شمار می‌رود.
او در ۷۱بازی تحت هدایت فلیک (۸۶ بازی، ۲۶۰ گل) ۸۳ گل به ثمر رساند. بایرن مونیخ زیر نظر هانسی فلیک در هر دیدار بطور میانگین 3.02 گل وارد دروازه حریفان کرده است، تنها در یک مسابقه، باواریایی‌ها موفق به گلزنی نشدند و آن تقابل برابر لایپزیشِ ناگلزمان در فوریه ۲۰۲۰ بود که با تساوی بدون گل به پایان رسید.
این اعداد برای هر تیمی فوق العاده خواهد بود اما نه برای تیم ناگلزمان. آنها تاکنون با مجموع ۱۳۸ گل در ۴۳ بازی میانگین ۳.۲ گل در هر بازی را خلق کرده‌اند؛ تنها دیدارهایی که آنها در گلزنی ناکام شدند باخت ۵-۰ مقابل گلادباخ در جام حذفی و دور رفت یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا در مقابل ویارئال بود. بایرن مونیخ فلیک، بوندسلیگا فصل ۲۰۲۰/۲۱ را با ۹۹ گل از ۳۴ بازی خود به پایان رساند. اگر به فصل‌های گذشته بوندسلیگا نگاهی داشته باشیم، خواهیم فهمید که تنها بایرن مونیخ ۲۰۱۹/۲۰ (۱۰۰) و ۱۹۷۱/۷۲ (۱۰۱) آمار بهتری داشته‌اند!

در سوی مقابل اگر تیم ناگلزمان بتواند در سه بازی باقی‌مانده میانگین 2.97 گل در هر بازی خود را حفظ کند، با رکورد جاودانه 1971/72 برابری خواهند کرد. با این حال تفاوت قابل توجهی در اثربخشی تلاش روی دروازه تیم‌های دو سرمربی وجود دارد. در فصل جاری تاکنون ۶۲۱ شوت زده شده که برای هر گل متوسط ۶.۷۵ شوت لازم خواهد بود؛ در سوی مقابل مونیخی‌ها سال گذشته با تعداد شوت کمتر (۵۷۰شوت) آمار یک گل در هر ۵.۷۵ تلاش را رقم زدند.

خط دفاع

یکی از انتقادات که همواره به تیم‌های تحت سرمربیگری هانسی فلیک وارد می‌شود این است که آنها فرصت‌های زیادی را در جریان مسابقه به حریفان خود می‌دهند. تیم فلیک در طول دوره مربیگری او به طور متوسط ​​۱.۰۶ گل در هر بازی دریافت کرد. برای مقایسه، پپ گواردیولا میانگین ۰.۸ و کارلو آنچلوتی با ۰.۹ را ثبت کردند.

این شکاف یکی از چیزهایی بود که ناگلزمان تصمیم به اصلاح کردن آن گرفت. آمار به ما می‌گوید که تیم سرمربی جوان در خط دفاع پیشرفت کرده و توانسته متوسط ۰.۹۸ گل دریافتی در هر دیدار را به دست آورد. با این حال از نظر کلین شیت، اوضاع هنوز آنطور که او دوست دارد پیش نرفته و آنها فقط یک بار در هر ۲.۷۵ مسابقه دروازه خود را بسته نگه داشتند، که از بایرن مونیخ فلیک ضعیف‌تر (هر ۲.۵ بازی) بشمار می‌رود.

با نگاهی دوباره به داده‌ها می‌توانید بهبود بسیار بیشتری را مشاهده کنید. بایرن در فصل ۲۰۲۱/۲۲ فقط ۲۹ بار در لیگ گل خورده و ۱۱ بار دروازه خود را بسته نگه داشته است. این در مقایسه با ۴۴ گل خورده و ۹ کلین شیت در فصل گذشته، یک پیشرفت چشمگیر محسوب می‌شود. تعداد موقعیت‌هایی که تیم‌های حریف داشته‌اند نیز از ۳۳۹ در فصل ۲۰۲۰/۲۱ به ۲۷۲ در فصل جاری کاهش یافته است. همچنین بر اساس آمار آسیب پذیری بایرن مونیخ در برابر ضدحملات نسبت به فصل گذشته کم‌تر شده که نکته‌ای مثبت خواهد بود.

چینش و تاکتیک

هانسی فلیک به چینش 4-2-3-1 که برای مدتی طولانی در فوتبال آلمان مرسوم بود علاقه زیادی دارد. این همان سبک بازی است که بایرن مونیخ و مانشافت در زمان دستیاری او زیر نظر یواخیم لوو در دهه گذشته بیشتر از آن بهره گرفتند. فلیک به‌عنوان سرمربی بایرن مونیخ تنها در دو مسابقه از ۸۶ بازی که هدایت تیم آلمانی را بر عهده داشت، از چینش سه دفاعه استفاده کرد و یکی از آن‌ها دیدار تشریفاتی مقابل اتلتیکو مادرید در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا بود.

چینش ترکیب بایرن مونیخ در فصل ۲۰۲۰/۲۱

در فصل ۲۰۲۰/۲۱ بایرن مونیخ ۶۰.۲ درصد مالکیت توپ را در اختیار داشت و به طور متوسط ۵۷۰ پاس و تقریبا ۱۵ سانتر در هر بازی ارسال کردند. میل به ارسال از سوی وینگرها و مدافعان کناری یا حتی یازیکنی مانند یوسوا کیمیش از کانال های داخلی، منجر به خلق تعداد زیادی موقعیت هوایی برای مهاجمان بایرن شد؛ برای مثال روبرت لواندوفسکی به تنهایی در فصل گذشته پنج گل با سر در بوندسلیگا به ثمر رساند. علاقه بایرن فلیک به ارسال‌های هوایی با بهره‌مندی از توپ‌های بلند مدافعان میانی، داوید آلابا و ژروم بواتنگ که هر دو دیگر در باشگاه نیستند، عاملی شد که حدود ۳۴ دوئل هوایی در هر بازی رخ دهد.

بایرن مونیخ در فصل جاری در هر بازی به طور قابل توجهی پاس های بیشتری می دهد (۶۲۱ در مقابل ۵۷۰) و مالکیت توپ بیشتری دارد. (۶۰.۷ درصد به ۶۰.۲). تعداد پاس‌ و بیشتر شدن مالکیت توپ، چیزهای زیادی در مورد سبک ناگلزمن می‌گوید. ارسال سانترهای بلند کمتر شده زیرا ناگلزمن بازی با سرعت بالا و انتقال سریع توپ از دفاع به حمله را در دستور کار قرار داده و سعی می کند گگن پرسینگ فلیک را به سطح دیگری برساند. سرمربی جوان همانند حضورش در لایپزیش و هوفنهایم، انعطاف تاکتیکی را به نمایش گذاشته و اصرار دارد که در ادامه به دنبال القای این موضوع در تیم جدیدش باشد. آمار نشان می دهد که باواریایی‌ها در ۱۱ تقابل از ۳۱ بازی در این فصل با چینش سه دفاعه کار خود را آغاز کنند که بصورت چرخشی از میان دایوت اوپامکانو، لوکاس هرناندز، نیکلاس زوله، بنژامن پاوار و تانگی نیانزو به میدان می‌روند.

آلفونسو دیویس، شاه کلید ناگلزمن

چینش اولیه بایرن مونیخ ناگلزمن همواره ثابت نیست و در طول جریان مسابقه دچار تغییراتی می‌شود‌. نحوه به کارگیری آلفونسو دیویس توسط ناگلزمن این قضیه را به ما ثابت کرده است؛ یک دفاع چهار نفره با حضور دیویس در گوش چپ که اغلب در جریان بازی با جدا شدن او از خط دفاع، به سه دفاعه تبدیل می‌شود. سپس لروی سانه که توسط ناگلزمن در سمت چپ مستقر شده به مرکز حرکت کرده و شماره 10 دوم را در کنار توماس مولر تشکیل می دهد، مرکز زمین را تقویت شده و آلفونسو دیویس اجازه آزادی در جناح چپ را دارد. سرعت فوق‌العاده و سطح آمادگی بالا او باعث شده که تنها در صورت نیاز به عقب‌نشینی از موقعیت جدید خود در خط حمله خارج شده و در صورت فراخوانی، با سه مدافع عقب باری دیگر دفاع چهار نفره را تشکیل می‌دهند.

آلفونسو دیویس

این رویکرد نوآورانه شرایط را در خط دفاعی با سه مدافع همیشگی، ثابت نگه داشته و یک بازیکن بیشتر، به حملات کمک خواهد کرد و با رفت و آمد دیویس از دفاع به حمله و بالعکس باعث سردرگمی حریفان خواهد شد. این بدان معناست که غیبت طولانی‌مدت دیویس در سال 2022 تأثیر قابل توجهی روی نتایج گذاشته است. 

به نقل از وب سایت رسمی بوندسلیگا با کمی تغییراتطرفداری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.