آیا تردمیل باشگاهی هم می‌تواند چندمنظوره باشد؟


تردمیل در وهله نخست دستگاهی برای انجام تمرین‌های هوازی شناخته می‌شود؛ یعنی پیاده‌روی، دویدن و مشتقات اینها.

به مرور زمان و بر اثر شناخت بیشتر این دستگاه و فراگیر شدن آن، کارایی‌ها و متعلقات دیگری نیز به آن افزوده شد.

از جمله استفاده آن در زمینه فیزیوتراپی، انجام تست‌های پزشکی و بهره بردن از آن در کلینیک‌ها و حتی برای حیوانات برای بهبود مشکلات حرکتی می‌توان نام برد.

در کنار این کاربری‌ها، در خود دستگاه تردمیل نیز بازنگری‌های بسیاری شد تا به شکل امروزی درآمد.

ارتقا و پیشرفت این دستگاه در زمینه استخراج اطلاعات بر حسب توان کاربر، یکی از مهم‌ترین کاربری‌های آن چه در ورزش و چه در زمینه‌های غیرورزشی و طبی حتی فضانوردی است.

برای مثال محاسبه تعداد ضربان قلب کاربر، مسافت طی شده، مقدار چربی سوزانده شده یا مقدار کالری مصرف شده و غیره از این دست اطلاعات است که می‌تواند برای بیمار یا ورزشکار اهمیت داشته باشد.

یکی دیگر از این بازنگری‌ها را می‌توان در تردمیل‌های چندمنظوره دید.

تردمیل چند منظوره چیست؟

تردمیل چندمنظوره تردمیلی است که ویبراتور، تخته دراز نشست، مسگری، دسته شنا، کش ایروبیک یا دمبل داشته باشد.

وجود همه اینها در یک تردمیل بسیار نادر است. به همین سبب عموما به مدلی که سه مورد از اینها را داشته باشد، چندمنظوره می‌گویند.

به این ترتیب می توان از آن دستگاه علاوه بر دویدن یا پیاده‌روی، استفاده‌های دیگری نیز کرد.

تردمیل به عنوان دستگاهی تک‌منظوره!

بدون شک، پیش فرض مخترعان تردمیل نیز این بوده که وسیله‌ای برای شبیه‌سازی دویدن و پیاده‌روی طراحی کنند.

البته اگر پاره سیاه داستان و استفاده از این وسیله برای شکنجه را نادیده بگیریم! با این حال بعدها به واسطه اضافه شدن برخی لوازم جانبی، تردمیل چندمنظوره ظهور کرد.

دستگاهی که علاوه بر دویدن و پیاده‌روی، می‌توانست نقش ویبراتور را بازی کند، یا با داشتن تخته دراز و نشست و دمبل یا مسگری، حرکت‌های دیگری را به مجموعه حرک‌های این دستگاه بیفزاید.

به این ترتیب تردمیل دیگر دستگاهی صرفا برای دویدن و پیاده روی نیست و می‌تواند محقق‌کننده مجموعه‌ای از حرکت‌های ورزشی باشد.

اما آیا همه تردمیل‌ها چندمنظوره‌اند؟ طبیعتا نه. اضافه کردن چنین متعلقاتی به دستگاه، قیمت آن را افزایش می‌دهد و طبعا همه متقاضیان یا خریداران طرفدار چنین چیزی نیستند.

پس کدام تردمیل‌ها و چرا چندمنظوره‌اند؟

در پاسخ به این سوال باید نام تردمیل‌های خانگی را مطرح کرد. تردمیل‌های خانگی‌اند که بیشتر به صورت چندمنظوره طراحی می‌شوند.

چرایی آن را نیز باید در نوع کاربری آنها جست‌و‌جو کرد. یک متقاضی یا خریدار تردمیل خانگی چرا نباید در کنار دویدن و پیاده‌روی، امکان گسترش دادن حرکت‌های ورزشی خود را نیز در قالب یک دستگاه داشته باشد؟

در عین حال، همواره برای مصرف‌کنندگان خرد انواع دستگاه‌ها در تمامی حوزه‌ها، انواع خانگی‌اند که چندین ویژگی را در یک دستگاه جمع می‌کنند.

شاید چنین نیازی را خود خریداران محصولات خانگی به وجود آورده باشند که تمایل به خرید دستگاهی با داشتن ویژگی‌های بیشتر از یک دستگاه را در خود پرورانده‌اند.

هرچه بوده، اکنون این تردمیل‌های خانگی هستند که صفت چند منظوره را یدک می‌کشند، نه انواع باشگاهی.

به این ترتیب انواع چندمنظوره تردمیل‌ها عموما در نوع خانگی دیده می‌شوند.

اما چرا این نوع از تردمیل‌ها تنها خانگی‌اند؟ آیا این وسیله باشگاهی هم می‌تواند چندمنظوره باشد؟ احتمالا پاسخ نباید منفی باشد. اما باید گفت پاسخ منفی است و اغلب تولیدکنندگان تردمیل باشگاهی را به صورت تک‌منظوره طراحی می‌کنند.

چرا تردمیل‌های باشگاهی چند‌منظوره نیستند؟

چرایی این امر در نوع کاربری تردمیل‌های باشگاهی نهفته است. پاسخ دادن به آن چندان دشوار نیست.

در یک باشگاه ورزشی همه‌جور ابزار و وسایل ورزش کردن وجود دارد. چرا باید یک تردمیل چندمنظوره نیز وجود داشته باشد؟ آن هم در شرایطی که متعلقات مدل‌های چندمنظوره (یعنی تخته دراز نشست، دمبل، دسته شنا و غیره…)، به خودی خود وسایل ورزشی جدایی به حساب می‌آیند.

در عین حال، اغلب تردمیل‌ها در باشگاه‌ها برای گرم کردن استفاده می‌شوند. مگر برای آنهایی که برنامه تمرینی مشخصی برای دویدن و تمرکز بر مزیت‌های دو دارند، یا آنهایی که به صورت حرفه‌ای دونده‌اند.

به همین سیاق است که شما در باشگاه یک دستگاه سیم‌کش را تنها برای انجام دادن حرکت‌های سیم‌کش می‌بینید، اما یک مولتی جیم خانگی مجموعه‌ای از دستگاه‌های مختلف را در هم می‌آمیزد تا به یک دستگاه جدید با قابلیت انجام حرکت‌های بسیار برسد؛ تنها برای مصرف خانگی!

به این ترتیب فضای باشگاه و وجود ابزارهای ورزشی پرشمار، ایجاب نمی‌کند که تردمیل چند منظوره برای باشگاه تولید شود.

یکی از این مدل‌ها، تردمیل باشگاهی 6 اسب بخار پاندا S998B است. می‌توان این مدل را مثال زد که چرا یک تردمیل باشگاهی نیازمند چندمنظوره بودن نیست.

 

تحمل وزن آزاد، شبیه‌سازی سرعت تا 20 کیلومتر بر ساعت، شیب برقی 15 درجه و قدرت 6 اسب بخار به تمامی نشان‌دهنده یک ابزار باشگاهی حرفه‌ای است.

با این مشخصات، آیا این تردمیل باشگاهی نیازی به تخته دراز و نشست دارد؟

مادامی که ده‌ها میز و نیمکت داخل باشگاه برای این حرکت تجهیز شده است.

آیا نیازمند دمبل است؟

تا زمانی که صدها دمبل ریز و درشت در هر باشگاه وجود دارد.

آیا ویبراتور می‌خواهد؟

شاید درباره این مورد باید با احتیاط صحبت کرد. چراکه برخی‌ها، علی‌الخصوص چاق‌ها، نیازمند کار با ویبراتور، حتی در باشگاه هستند.

شاید در این مورد و خصوصا در رابطه با خانم‌ها، باید با احتیاط بیشتری هم سخن گفت. چراکه یحتمل آنها بیشتر از آقایان از ویبراتور استفاده می‌کنند؛ حتی در باشگاه!

بنابراین تنها در یک مشخصه که در تردمیل‌های چندمنظوره خانگی دیده می‌شود، خصیصه مشترکی با تردمیل‌های باشگاهی یافتیم. اما نکته اینجاست که عموما تردمیل چندمنظوره را به داشتن یک خصیصۀ بیشتر تعریف نمی‌کنند. به همین علت احتمالا به تردمیل باشگاهی‌ای که ویبراتور هم داشته باشد، چندمنظوره نمی‌گویند.

این چنین، تردمیل باشگاهی پاندایی که معرفی کردیم، همچنان یک وسیله تک‌منظوره باشگاهی باقی می‌ماند.

شما می‌توانید برای خرید انواع چند منظوره این دستگاه، به سراغ مدل‌های خانگی آن بروید. چراکه انواع خانگی تردمیل‌ها عموما به سبب همان مواردی که پیشتر گفتیم، بیشتر با پیش فرض چندمنظوره بودن ساخته می‌شوند.طرفداری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.