علی پروین: پرویز قلیچ خانی و ناصر محمدخانی را هیچ وقت فراموش نمی کنم


علی پروین که به احترام تمامی همبازی هایش از پر کردن فرم نظرخواهی تیم منتخب قرن خودداری کرده بود تا کسی از دستش آزرده خاطر نشود، حالا که نظرخواهی به پایان رسیده، به صورت غیر رسمی و در قالب گفتگو با رسانه طرفداری، بهترین های مدنظرش را معرفی می کند.

به گزارش طرفداری، از ابتدای هفته پروژه تیم منتخب قرن طرفداری را روی میز مصاحبه آورده ایم و با برگزیدگان این نظرخواهی درباره پروژه حرف می زنیم. البته از آنجایی که زنده یاد ناصر حجازی در قید حیات نیست برای شروع سراغ آتیلا حجازی رفتیم. شب دوم با محمد پنجعلی که یکی از دو مدافع میانی برگزیده نظرخواهی بزرگ طرفداری بود گفتگو کردیم و امشب بعد از وقفه یک روزه سراغ پرویز قلیچ خانی می رویم اما از آنجایی که دومین برگزیده تیم منتخب قرن (قلیچ خانی بعد از دایی رای دوم را آورد) و یکی از دو مدافع میانی تیم یازده نفره از نگاه کارشناسان، در ایران زندگی نمی کند و بنا به دلایلی امکان گفتگو ندارد، با غلامحسین فرزامی همبازی اش گپ زدیم که امشب تقدیم شما می شود اما قبل از آن که گفتگوی طرفداری و فرزامی درباره پرویز قلیچ خانی را بخوانید بد نیست با تیم منتخب قرن علی پروین آشنا شوید فراموش نکنید پروین همیشه به کسانی که او را بهترین بازیکن ایران می دانند، می گوید؛ قلیچ خانی از من بهتر بود! 

در گفتگویی با علی پروین، او انتخاب های بهترین های قرن طرفداری را به شکلی متفاوت مورد بررسی قرار داد. با پروین در ادامه سلسله مطالب تیم منتخب قرن روی میز مصاحبه درباره خودش که به عنوان هافبک راست برتر قرن ایران انتخاب شده و یکی از سه نفر برگزیده بوده گپ می زنیم اما آن چه امروز می خوانیم نگاه پروین به بهترین های قرن فوتبال ایران است.

  • علی پروین، ناصر حجازی و عابدزاده را بهترین دروازه بان های قرن می داند با این حال در مجموع، ناصر حجازی را صاحب بهترین ویژگی ها برای پست دروازه بانی معرفی کرد.
  • او در دفاع وسط انتخاب های طرفداری را تایید کرد و پنجعلی و قلیچ خانی را بهترین مدافعان وسط تاریخ فوتبال ایران معرفی کرد.
  • او در دفاع چپ و راست محرمی و زرینچه را بهترین می داند و ویژگی های بهترین دفاع کناری را مربوط به سیستم 2-4-4 دوران خود ارزیابی می کند با این حال وقتی از او درباره مهدوی کیا می پرسیم او با تاکید بر توان مهدوی کیا عنوان می کند او از بهترین های تاریخ فوتبال ماست.
  • علی پروین، در پست خودش مجید نامجو مطلق را به عنوان بهترین هافبک راست تاریخ فوتبال ایران می داند اما کریم باقری و ناصر محمدخانی را بهترین های پست های انتخابی یعنی هافبک دفاعی و هافبک چپ عنوان می کند.
  • پروین برای هافبک جلو، سیروس قایقران و برای خط حمله علی کریمی و علی دایی را مناسب ترین گزینه دانسته و از توانایی های حسن روشن و همایون بهزادی هم تمجید می کند.
  • نکته جالب این که علی پروین با تاکید عنوان می کند که پرویز قلیچ خانی و ناصر محمدخانی در دوران گذشته بهترین های تاریخ فوتبال ایران بوده اند و هرگز بازی های آن ها را فراموش نمی کند، درباره ناصر محمدخانی عنوان می دارد، او نه تنها در پست خودش بهترین بود بلکه به نظر من می تواند بهترین بازیکن فوتبال ایران و بین 3-2 مرد برتر تاریخ فوتبال ایران باشد. پروین که با چند نسل مختلف بازی کرده و مربی چند نسل دیگر بوده قلیچ خانی و محمدخانی را در صدر لیست ذهنی خود می نشاند.
  • پروین نکته جالبی درباره 2 مرد فقید فوتبال پرسپولیس و شاهین می گوید؛ ” مرگ 2 نفر در فوتبال ایران دل من را شکست، این 2 نفر بسیار مظلومانه در فوتبال ایران، جایشان خالی شد، یک نفر همایون بهزادی و دیگری حمید جاسمیان که متاسفانه من برای او هیچ کاری نکردم”
  • علی پروین همچنین در مرور خاطرات نسل های مختلف فوتبال ایران از مقدماتی المپیک 1976 مونترال به عنوان یکی از بهترین ادوار فوتبال ایران نام برده و عنوان می کند که فوتبال ایران می توانست در آن مسابقات حتی به مرحله نیمه نهایی رقابت ها هم برسد.

 طرفداری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.